skillet

14. června 2010 v 13:01 |  music
Skiller je moje oblíbená kapela tady je něco o ní.

Skillet je křesťanská rocková kapela, která byla v polovině 90. letech vytvořena v Memphis v Tenessee a začala účinkovat v roce 1996. Nyní hraje víc jak 11 let a je podruhé nominována na cenu Grammy za své album Comatose.
Jakou hrají hudbu?
Kvalifikovaně charakterizovat styl jejich hudby je složité, protože John Cooper se svou kapelou už zkusil řadu experimentů. Jednotlivá alba se od sebe často velice liší a za 11 let existence kapely je zjevný její vývoj. Už jen srovnat údaje v kolonce "žánr" na různých internetových stránkách je zajímavé: narazíte na rock, christian rock, hard rock, heavy metal, pop, dance/techno, praise&worship, alternativní rock, industriální techno, elektro-industriál, nu-metal, goth-metal. Lajcky řečeno: momentálně hrají tvrdší styl hudby. Rock.
Mnohé kritiky přirovnávají zvuk Skillet k Nine Inch Nails nebo Marilyn Manson. Cooper přesto trvá na tom, že jeho hudba nevychází z tvorby jiných. (Nicméně poté, co navštívil koncert Marilyn Manson, zhudebnil svou zkušenost v písni Rippin´ Me Off - jako reakci na mnohé výpady MM proti Bohu.) ?Můžu říct, že poslouchání těch alb mě ovlivnilo hlavně v oblasti produkce. Ale já jsem spíš fanda popu. Mám rád Seala, INXS, Madonnu. A nová vlna osmdesátých let - Howard Jones a Depeche Mode - na mě měla ještě větší vliv." (podle časopisu Tón, z roku 2001)
Jejich muzika je energická s aktuálními, trefnými texty. Hlas zpěváka Johna Coopera je pro kapelu typický nejen naléhavostí, živostí, ale i surovostí - především u poslední desky Comatose. Mnoho písní kapely Skillet se hrálo i v rádiích.
Členové kapely
Kapela Skillet má trochu netradiční složení. Zpěvákem a zároveň baskytaristou je John Cooper. Je leadrem kapely už od jejího založení a jako jediný je členem od té doby až dodnes. Jeho manželka Korey Cooper zpívá a hraje na elektrickou kytaru, kterou střídá s klávesami. John a Korey spolu mají dvě děti: Alexandriu a Xaviera. Lori Peters má pod palcem bicí (jedna z mála žen za bicí soupravou v rámci známějších rockových skupin) a posledním a nejmladším členem je Ben Kasica, který začal v kapele hrát ve svých 17 letech. Hraje na elektrickou kytaru.
Vznik kapely
Psal se rok 1996. Ken Steorts hrál ve skupině Urgent Cry, John Cooper v kapele Seraph. Byli přátelé, protože tyto kapely měly společně turné. Když se jejich kapely rozpadly, jejich pastor jim navrhl, že by spolu mohli založit novou. Také jim navrhl jméno nové kapely, Skillet (o tom se ještě dočtete níže). Oni souhlasili a tak byla nová kapela na světě. O trochu později se ke kapele připojil Trey McClurkin jako dočasný bubeník. Členové Skillet spolu byli pouze měsíc před tím, než o ně začal být zájem. Ještě ten rok nahráli své první, stejnojmenné album. Album mělo úspěch, a tak uspořádali turné.
Vývoj kapely
A pak už se to rozjelo vysokou rychlostí. Od té doby uběhlo 11 let a Skillet nahráli dalších 6 alb:
  • Skillet (1996)
  • Hey You, I Love Your Soul (1998): Kapela změnila svůj styl z tvrdšího rocku na jemnější, ve kterém figurovaly hlavně Johnovy klávesy. Ke skupině se přidala Korey, i když oficiálně nebyla členem kapely až do nahrávání dalšího alba Invincible.
  • Invincible (2000): Těsně před nahráváním alba Invincible v roce 2000 Ken Steorts opustil kapelu, aby mohl být se svojí rodinou. I kvůli tomu je album Invincible kompletně změněné, Skillet začali používat industriální zvuky a hudebně je mnoho kritik přirovnávalo k Marilyn Mansonovi nebo Nine Inch Nails. Album bylo velice úspěšné, a tak i na dalším albu použili industriální zvuky.
  • Ardent Worship (2000): Album je vlastně sbírka chval, z nichž pět jich bylo složeno přímo kapelou Skillet.
  • Alien Youth (2001): Ještě před nahráním tohoto alba z kapely odešel Kevin Haaland (byl členem v r. 1999 ? 2001) a kytaru po něm převzal Ben Kasica. Po zvukové stránce je toto album mnohem agresivnější a útočnější. Album ve velké míře odkazuje na původ světa, pohlíží na Ježíše jako na cizince, a to zejména v písních Alien Youth a Earth Invasion.
  • Collide (2003): Collide byl třetí posun kapely z hudebního hlediska, z industriálních zvuků přes hard-rock ke kombinaci smyčcových nástrojů a elektrické kytary.
  • Comatose (2006): velice úspěšné album, o kterém se ještě zmíním o pár řádků níže.
  • a dále vydali několik speciálních edicí nebo DVD.
Název kapely
Název ?Skillet? znamená v češtině ?pánvička?. Proč takový název? Protože každý z původních členů hrál předtím v jiné kapele. A tak John přirovnal skupinu k omeletě ? ?všechno hodili dohromady a schválně, co z toho bude?.
A co z toho bylo?
Nutno podotknout, že z toho vznikly zajímavé věci.

Skillet získali v tomto ročníku Grammy Awards nominaci za album Comatose, a tato nominace je v jejich historii již druhá - ta první byla za album Alien Youth vydané roku 2003 (ve stejné kategorii - Best Rock Gospel Album). Jestli zůstane jen u nominace, to uvidíme 10.února 2008.

Fanoušci skupinu Skillet milují. Tak, jak řekl bývalý člen kapely Ken Steorts: "Jsou tři úrovně "skillethood" (do češtiny se to překládá opravdu špatně... jedno slovo zní hůř než druhé: skilletství, skilletismus... radši zůstaneme u "skillethood"). Ti, kteří Skillet neznají, ti, kdo se stali fanoušky Skillet skrze poslech naší hudby a pak jsou PanHeads - ti, kteří byli na 3 nebo 4 koncertech, cestovali kvůli tomu 10 hodin, přivezli pánve, transparenty, psali na svá auta, a tak dále. Samozřejmě je milujeme všechny, ale pro Panheads máme v srdcích zvláštní místo."

Diskuzní fórum PanHeads teď najdete na adrese http://www.skillet.com/boards
Mezi fanoušky Skillet považujícími jejich hudbu za kvalitní jsou i mnozí nevěřící. O tom se dá přesvědčit na mnohých diskuzích k jejich písním na YouTube nebo na jejich profilu na MySpace. Jeden z fanoušků se vyjádřil, že jejich hudbu miluje a je to fakt super, přičemž dodal, že ale podle něho poselství, které šíří, je lež. Skillet chtějí připravovat půdu pro to, aby jednoho dne mohl do srdcí právě těchto lidí zasáhnout Bůh a jeho slovo.
Kde toho najdete víc

Některé z jejich písniček si můžete poslechnout na následujících stránkách:
www.skillet.com - oficiální stránka kapely

zdroj 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady KikuŠka - your AFFS Lady KikuŠka - your AFFS | Web | 14. června 2010 v 15:37 | Reagovat

a reknu ti takovou zajimavost....já je normalne neznám :D :D :D

2 LuKe LuKe | Web | 6. července 2010 v 12:58 | Reagovat

hodně dobrej článek :) zatím sem se spíše zajímal o jejich nové album Awake, ale tady sem zjistil spoustu další informací :)

3 Zdeňka Zdeňka | 22. srpna 2010 v 14:17 | Reagovat

Ahoj,
díky za tvoje komentáře na skillet.blog.cz a za tvůj zájem. Prosím tě ale o uvedení zdroje tohoto článku - nepsala jsi ho ty, tak bude fér, když napíšeš, odkud je to zkopírované. Děkuji a ať se daří :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama